منو سایت

 • خانه
 • آموزش سئو
 • چگونه لینک های بد را حذف کنیم (از شر لینک های سمی و اسپم خلاص شویم)

چگونه لینک های بد را حذف کنیم (از شر لینک های سمی و اسپم خلاص شویم)

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش سئو
چگونه لینک های بد را حذف کنیم (از شر لینک های سمی و اسپم خلاص شویم)


در این مقاله با نحوه حذف لینک های بد از یک وب سایت آشنا می شوید.

همانطور که در زیر خواهید دید، برای حذف لینک های سمی از گوگل که به عنوان هرزنامه یا کیفیت پایین علامت گذاری شده اند، تنها 5 مرحله وجود دارد که باید انجام دهید.

مراحل ذکر شده در این آموزش می تواند به شما کمک کند تا از شر لینک های بدی خلاص شوید که می تواند به اثربخشی بهینه سازی موتور جستجو (SEO) شما که ایجاد نکرده اید آسیب برساند، و همچنین یک پروفایل لینک بد را از لینک های خریداری شده پاک کنید، که منجر به یک تحریم دستی توسط گوگل

این بهترین راهنمای خود را در مورد نحوه حذف بک لینک های اسپم و لینک های غیر طبیعی برای افزایش رتبه و ترافیک وب سایت خود در سریع ترین زمان ممکن در نظر بگیرید.

بازخورد بد چیست؟

لینک های بد لینک هایی هستند که موتورهای جستجو آن ها را بی کیفیت، سمی یا هرزنامه می دانند و ظاهر شما را در نتایج موتورهای جستجو کاهش می دهند. تعداد زیاد لینک های بد می تواند نظر گوگل را نسبت به سایت شما کاهش دهد و عملکرد سئوی وب سایت شما را ضعیف کند.

همانطور که در این مقاله در مورد منابع سمی توضیح داده شد، بازخورد ضعیف نشانه هایی از کیفیت پایین یا هرزنامه را نشان می دهد، از جمله:

 • پیوندهایی از سایت هایی که فقط برای پیوند دادن به سایت های دیگر برای اهداف سئو وجود دارند.
 • لینک های محتوای بی کیفیت
 • پیوندهایی از صفحات وب مرتبط با موضوع سایت یا صفحه فرود.
 • پیوندهایی از دایرکتوری ها یا انجمن ها با کیفیت پایین.
 • پیوندهایی از محتوای چرخانده شده در سایر وب سایت ها.
 • پیوندهایی که با تبادل لینک ایجاد می شوند.
 • پیوندها در مقادیر زیاد با تطابق دقیق با متن لنگر کلمه کلیدی.
 • پیوندها در نظرات وبلاگ با متن لنگر غنی از کلمه کلیدی.
 • پیوندهایی از وب سایت های غیر گوگل.
 • پیوندها در فوترها یا نوارهای کناری در سایت های دیگر.
 • پیوندهایی که خریداری شده اند اما به عنوان حمایت شده علامت گذاری نشده اند یا nofollow
نحوه حذف لینک های بد

نحوه حذف لینک های بد (سمی و اسپم)

1. لینک های بد، سمی و هرزنامه خود را پیدا کنید

اولین قدم در نحوه حذف لینک های بد، شناسایی لینک های بدی است که به وب سایت شما اشاره می کنند.

شما می توانید این کار را به دو صورت انجام دهید:

 • به‌صورت دستی با کنسول جستجوی Google، به «گزارش پیوندها» بروید و روی بخش «سایت‌های پیوند برتر» کلیک کنید تا هر وب‌سایتی را که نمایه بازخورد شما را جمع‌آوری می‌کند بررسی کنید.
 • به طور خودکار از ابزارهای ممیزی SEO مانند Ahrefs، Moz یا Semrush استفاده کنید. هر یک از این ابزارها دارای ویژگی هایی هستند که روابطی را که با معیارهای آنها مطابقت دارد، علامت گذاری می کند، مانند بازخورد سمی.

2. فهرستی از لینک های بد برای حذف تهیه کنید

گام بعدی در مورد نحوه حذف لینک های سمی که می توانند به رتبه بندی موتور جستجوی سایت شما آسیب برسانند، تهیه لیستی از تمام پیوندهایی است که بد یا اسپم به نظر می رسند.

می‌توانید این فهرست را در یک فایل اکسل یا Google Sheet دنبال کنید یا از ویژگی‌های برچسب‌گذاری و ردیابی موجود در ابزارهای مختلف ممیزی SEO استفاده کنید.

3. یک ایمیل با درخواست حذف لینک های بد ارسال کنید

قبل از انجام هر کار دیگری، Google توصیه می‌کند که با تماس با صاحبان وب‌سایت و/یا حذف آنها از دارایی‌هایی که تحت کنترل خود هستید، تا حد امکان هرزنامه یا پیوندهای بی‌کیفیت را از شبکه خود حذف کنید.

در بسیاری از موارد، نمی‌توانید اطلاعات تماس شخصی را که به بازخورد بد دسترسی دارد، بیابید، زیرا این نوع سایت‌ها از شخصیت‌های جعلی و/یا آدرس‌های ایمیل نادرست استفاده می‌کنند.

با این حال، باید این عمل را انجام دهید و سندی مبنی بر اینکه سعی کرده اید با مالک سایت تماس بگیرید تا بازخورد را حذف کنید، انجام دهید. این ورودی در صورتی مهم است که یک تحریم دستی از Google در کنسول جستجو دریافت کرده باشید.

4. یک فایل انصراف برای پیوندهای سمی و هرزنامه به گوگل ارسال کنید

قدم بعدی در مورد نحوه حذف بک لینک های اسپم استفاده از ابزار انصراف گوگل است.

این ابزار پیشرفته به شما این امکان را می‌دهد تا URL صفحات یا دامنه‌های مشکوکی را که به سایت شما پیوند می‌دهند شناسایی کنید، به طوری که خزنده‌های موتور جستجوی گوگل آن‌ها را نادیده می‌گیرند و آن‌ها را برخلاف اعتبار وب‌سایت شما نادیده می‌گیرند.

گوگل توصیه می کند که لینک های بد را تنها در صورتی رد کنید که دو عبارت زیر درست باشد:

 • شما تعداد قابل توجهی لینک های اسپم، مصنوعی یا با کیفیت پایین دارید که به سایت شما اشاره می کنند.
 • وپیوندها باعث عملکردهای دستی شده اند یا احتمالاً باعث اقدامات دستی در سایت شما می شوند.

اگر پیوندهای شما در این دو دسته قرار می گیرند، مراحل زیر برای حذف پیوندهای بد از حساب پیوندهای خود باید دنبال کنید:

 1. لیست صفحات یا دامنه های خود را برای انصراف در یک فایل متنی برای آپلود در Google جمع آوری کنید.
 2. URL یا دامنه ای را برای انصراف مشخص کنید. شما نمی توانید کل مترو را رد کنید، مانندexample.com/en/.
 3. برای رد یک دامنه (یا زیر دامنه)، یک پیشوند به آن اضافه کنید:domain:“، مثلا:domain:example.com.
 4. فایل باید یک فایل متنی با کد UTF-8 یا 7 بیتی ASCII باشد.
 5. نام فایل باید به .txt ختم شود.
 6. به صفحه ابزار انصراف بروید.
 7. ملک وب سایت مناسب را از لیست اموال انتخاب کنید.
 8. برای آپلود لیست خود روی دکمه کلیک کنید.
 9. طبق دستورالعمل، فایل انصراف را از رایانه محلی خود انتخاب کنید.

نمونه فایل انصراف پیوند بد:

# One domain to disavow
domain:example.com

# Two pages to disavow
https://example.com/pagename/toxic-comment.html
https://example.com/blog/spam-link.html

توجه داشته باشید: اگر از گزارش پیوند کنسول جستجوی Google برای یافتن بک لینک‌های هرزنامه برای وب‌سایت خود استفاده کرده‌اید، می‌توانید با کلیک روی دکمه صادرات، داده‌های این گزارش را برای استفاده در فایل انصراف خود دانلود کنید. فقط مطمئن شوید که URL هایی را که نمی خواهید به عنوان بد، سمی یا هرزنامه رد کنید، از دانلود حذف کنید. در غیر این صورت، ممکن است پیج رنک ارزشمند SEO را که این لینک ها به سایت شما منتقل می کنند، از دست بدهید.

5. درخواست های بازخورد خود را نظارت کنید

گام نهایی در حذف بازخورد سمی، نظارت بر همه پاسخ‌هایی است که از صاحبان وب‌سایت دریافت می‌کنید و در صورت ارسال درخواست بازبینی به Google برای تحریم اقدام دستی، مستندسازی این ایمیل‌ها.

داشتن سابقه لینک های بد و تبادل ایمیل مهم است زیرا می توانید این اطلاعات را به نامه بررسی خود پیوست کنید. Google می‌خواهد تمام مراحلی را که برای تصحیح پیوندهای بد و هرزنامه خود انجام داده‌اید، از جمله ارسال ایمیل و ارسال یک فایل انصراف، ببیند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که شما مکاتباتی از Google در مورد وضعیت فایل انصراف خود دریافت نخواهید کرد و ممکن است چندین روز طول بکشد تا پردازش شود و تا 2 تا 3 ماه طول بکشد تا شما نتایج رتبه بندی موتور جستجوی وب سایت خود را مشاهده کنید. .

اگر پیوندهایی که رد کرده اید از حساب بازخورد سایت شما حذف شوند، باید شاهد افزایش مثبت در رتبه بندی کلمات کلیدی ارگانیک و ترافیک باشید که نشان می دهد فایل توسط الگوریتم گوگل پردازش شده است.

چگونه لینک های اسپم را بررسی کنم؟

برای بررسی بازخورد هرزنامه ها، باید به متن لنگر پیوندهایی که به وب سایت شما اشاره می کنند و منبع این پیوندها نگاه کنید. می‌توانید بازخورد هرزنامه را در بخش «گزارش‌های پیوندها» در کنسول جستجوی Google بررسی کنید یا از ابزار ممیزی بازخورد استفاده کنید.

همانطور که قبلا در این راهنما توضیح داده شد، اگر از کنسول جستجوی گوگل برای یافتن و حذف بک لینک های هرزنامه استفاده می کنید، سپس به بخش Top Sites بروید تا به این ابزار متصل شوید تا لیستی از دامنه های ارجاع دهنده وب سایت خود را ببینید. در اینجا می توانید لینک های بد و سمی را که ممکن است به سایت شما بیایند و بر اثربخشی بهینه سازی موتور جستجوی آن تأثیر منفی بگذارند، اسکن کنید.

آیا باید لینک های سمی یا اسپم را حذف کنم؟

اگر تأثیر منفی بر رتبه بندی موتورهای جستجو در وب سایت خود مشاهده کردید یا اگر در کنسول جستجوی Google جریمه دستی دریافت کرده اید، باید بازخورد سمی و هرزنامه را حذف کنید. حذف لینک های بد، سمی و هرزنامه می تواند به حذف مجازات های دستی یا الگوریتمی در سایت شما کمک کند.

اگر با یک آژانس سئو کار می کنید، ممکن است متوجه شوید که آنها برای حذف لینک های بد شما به صورت سه ماهه یا شش ماهه با استفاده از ابزار انصراف گوگل تلاش خواهند کرد. با نظارت و تأیید مداوم نمایه بازخورد خود و به‌روزرسانی فایل انصراف، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که نمایه مخاطب شما از تأثیرات منفی پیوندهای بد پاک می‌ماند.

نحوه حذف خلاصه منابع سمی

خلاصه لینک های بدی که سمی و اسپم هستند را حذف کنید

امیدوارم از این راهنمای حذف لینک های بد لذت برده باشید.

همانطور که متوجه شدید، تنها پنج مرحله وجود دارد که باید انجام دهید تا لینک های سمی را از پروفایل لینک خود حذف کنید و از شر لینک های بدی که می توانند به اعتبار وب سایت شما آسیب بزنند خلاص شوید.

شما همچنین یاد گرفتید که چگونه بک لینک های اسپم را با ابزار رد گوگل حذف کنید، ابزاری اصلی برای هر سئو سایت و صاحب سایتی است که به داشتن یک نمایه بازخورد تمیز برای وب سایت خود اختصاص داده شده است.

پست چگونه لینک های بد را حذف کنیم (از شر لینک های سمی و اسپم خلاص شویم) اولین بار در سئو چتر پدیدار شد.