منو سایت

نحوه دریافت لینک از ویکی پدیا (راهنمای 5 مرحله ای)

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش سئو
نحوه دریافت لینک از ویکی پدیا (راهنمای 5 مرحله ای)


در این مقاله نحوه دریافت بازخورد از ویکی پدیا را خواهید آموخت.

آنچه در زیر خواهید دید یک راهنمای پنج مرحله ای در مورد نحوه ایجاد بازخورد در ویکی پدیا است که بیشترین شانس را برای سازگاری در پلتفرم دارد.

واقعیت این است که هر کسی می‌تواند یک صفحه ویکی را ویرایش کند تا فوراً آن را بهبود بخشد، اما مراحل خاصی وجود دارد که باید انجام دهید تا مطمئن شوید که بازخورد شما برای کاربران ویکی‌پدیا ارزشمند است و به‌عنوان هرزنامه علامت‌گذاری نمی‌شود.

اگر روندی که در زیر توضیح داده شده است را دنبال کنید تا پیوندها را به روش درست ایجاد کنید، با استفاده از وب سایت ویکی پدیا، عملکرد بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) را بهبود خواهید بخشید.

بازخورد ویکی پدیا چیست؟

بازخورد ویکی‌پدیا پیوندی به یک وب‌سایت است که در بخش یادداشت‌ها یا در ناحیه پیوندهای خارجی صفحه ویکی‌پدیا ظاهر می‌شود. پیوندهای ویکی‌پدیا نقل قول‌هایی در وب‌سایت (پیوند دهنده) به این منبع وب (مرجع) هستند. بازخورد ویکی‌پدیا همچنین می‌تواند به یک صفحه وب یا فایل PDF باشد.

استفاده از ویکی‌پدیا برای ایجاد پیوند تنها یکی از استراتژی‌هایی است که در راهنمای دیگر من در مورد چگونگی دریافت بازخورد با کیفیت بالا ذکر شده است. پس از پایان خواندن این صفحه آن را بررسی کنید.

نحوه دریافت لینک از ویکی پدیا

نحوه دریافت لینک از ویکی پدیا

1. یک حساب ویکی پدیا ایجاد کنید

اولین قدم برای نحوه دریافت لینک از ویکی پدیا، ایجاد یک حساب کاربری جدید است. اگرچه برای مشارکت در صفحات ویکی‌پدیا نیازی به ثبت نام ندارید، داشتن یک حساب کاربری ایجاد پیوند به وب‌سایت شما را آسان‌تر می‌کند.

شما همچنین به عنوان یک کاربر ثبت نام شده این مزایای اضافی را دریافت خواهید کرد:

 • صفحه کاربری خود را ایجاد کنید تا ویرایش و انتشار را در محیط خود تمرین کنید.
 • از طریق صفحه بحث خود با سایر ویراستاران ارتباط برقرار کنید.
 • ارتباط سایر ویرایشگران را با شما آسان تر کنید.

هنگامی که به مدت 4 روز یک حساب ویکی پدیا دارید و حداقل 10 ویرایش انجام داده اید، به شما اجازه داده می شود:

 • مجوزها را دریافت کنید.
 • ویرایش صفحات نیمه امن
 • شروع مقالات جدید، تغییر نام صفحات و آپلود تصاویر.

و هنگامی که حساب شما 30 روز گذشته است و حداقل 500 ویرایش انجام داده اید، به شما اجازه داده می شود تا صفحات ایمن پیشرفته را برای بهبود کل اکوسیستم محتوا در ویکی پدیا ویرایش کنید.

2. مجموعه داده های کلمه کلیدی خود را تعریف کنید

گام بعدی در نحوه ایجاد پیوندهای ویکی‌پدیا این است که مجموعه داده‌های کلیدواژه خود را برای هدف تعیین کنید. مانند هر تکنیک بهینه سازی موتور جستجو، تحقیق کلمات کلیدی پایه و اساس هر استراتژی SEO است.

هدف در اینجا جمع آوری لیستی از کلیدواژه های گسترده مرتبط با موضوعی است که می خواهید برای پیوند به ویکی پدیا هدف قرار دهید. لینک های به روز بهترین نوع برای اهداف سئو هستند.

با این حال، همه موضوعات صفحه خاصی در ویکی‌پدیا ندارند، بنابراین باید فهرستی از 25 تا 50 کلیدواژه رایج را تهیه کنید که می‌توانید در پلتفرم بررسی کنید تا بدانید کدام عبارات فهرست خاص خود را در ویکی‌پدیا دارند.

می‌توانید از ابزار تحقیق کلمات کلیدی برای این فرآیند کشف استفاده کنید، مانند Google Keyword Planner، Ubersuggest، KWFinder یا Keysearch، یا این کار را به صورت دستی در وب‌سایت ویکی‌پدیا انجام دهید.

3. فرصت های بازخورد را در ویکی پدیا بیابید

با در دست داشتن مجموعه ای از کلمات کلیدی، اکنون می توانید به دنبال فرصت های بازخورد خوب در ویکی پدیا باشید.

دو نوع پیوند ویکی وجود دارد که می توانید دریافت کنید: پیوندهای مرده و پیوندهای جدید.

فرصت هایی برای روابط مرده

پیوند مرده در ویکی‌پدیا پیوندی است که دیگر فعال نیست، اما همچنان یک پیوند در صفحه ویکی وجود دارد. چنین پوسیدگی پیوند زمانی اتفاق می افتد که منبع پیوند ناپدید می شود یا بدون تغییر مسیر HTML حرکت می کند.

پیوند مرده راه خوبی برای دریافت بازخورد در ویکی‌پدیا است، زیرا می‌توانید محتوای به‌روز شده‌ای ارائه کنید که بتواند جایگزین آن پیوند شود.

سه راه برای شناسایی پیوندهای مرده در ویکی پدیا وجود دارد:

 • جستجوی دستی در فهرست دسته بندی پیوندهای مرده در ویکی پدیا
 • از جستجوی پیشرفته گوگل برای یافتن صفحات ویکی پدیا مرتبط با لیست کلمات کلیدی خود با تایپ این رشته جستجو در موتور جستجو استفاده کنید:
  • سایت: wikipedia.org [your keyword] + “لینک مرده”
 • از ابزار رایگان WikiGrabber استفاده کنید که همه کارها را برای شما انجام می دهد.

فرصت هایی برای روابط جدید

یک پیوند جدید در ویکی پدیا دقیقاً شبیه به آن است: یک پیوند ویکی منحصر به فرد به یک منبع جدید ایجاد کنید.

هر کسی می تواند پیوندهای جدیدی را به بخش های مربوطه از صفحات ویکی پدیا اضافه کند. با این حال، کاربران ثبت نام شده با سابقه حساب خوب اغلب افرادی هستند که بازخورد خود را حفظ می کنند و نسبت به کاربران مهمان دائمی تر می شوند.

فقط به دنبال مناطقی از صفحات ویکی مورد نظر خود برای کلمات کلیدی مرتبط باشید که می توانند از یک نقل قول جدید استفاده کنند. شاید گفته، واقعیت یا گفته ای وجود داشته باشد که منابع لازم برای اثبات صحت آن را نداشته باشد. اگر چنین است، این مکان ممکن است مکان خوبی برای درج نظرات ویکی‌پدیا باشد.

4. یک منبع برای این موضوع در ویکی پدیا ایجاد کنید

گام بعدی در نحوه ایجاد بک لینک از ویکی پدیا این است که یک منبع با کیفیت بالا در وب سایت خود ایجاد کنید که می تواند از پیوندهای مرده ویکی ها یا فرصت های جدیدی که برای استناد پیدا کرده اید پیوند داده شود.

دو راه برای ایجاد یک منبع ارزشمند برای ایجاد پیوندهای ویکی پدیا وجود دارد:

 • برای پیوندهای مرده، می توانید از Wayback Machine استفاده کنید تا یک نسخه ذخیره شده از محتوای گمشده را پیدا کنید و سپس آن را در وب سایت خود تکرار کنید.
 • برای پیوندهای مرده و پیوندهای جدید، می توانید محتوای باکیفیت ایجاد کنید که می تواند جایگزین پیوند مرده شود یا به عنوان منبع خوبی برای نقل قول های جدید عمل کند.

فقط به خاطر داشته باشید که برای ایجاد پیوند در ویکی پدیا باید زمان و انرژی زیادی را برای محتوایی که ایجاد می کنید صرف کنید. محتوای بی کیفیت به صورت دستی توسط ویرایشگر ویکی پدیا بررسی نمی شود. باید سطح بالایی از تخصص، اعتبار، قابلیت اطمینان را نشان دهد و به شدت با موضوع صفحه ویکی مرتبط باشد تا به یک پیوند ثابت برای وب سایت شما تبدیل شود.

5. بازخورد را در صفحه ویکی پدیا درج کنید

آخرین مرحله در فرآیند دریافت پیوند به ویکی، درج پیوند در صفحه ویکی پدیا است. می توانید پیوند مرده را جایگزین کنید یا پیوند جدیدی اضافه کنید.

بهتر است از راهنمای ویکی‌پدیا برای استناد به منابع پیروی کنید تا بتوانید از زبان نشانه‌گذاری صحیحی به نام ویکی‌تکست استفاده کنید. در اینجا همچنین ویکی‌تکست Cheatsheet برای سرعت بخشیدن به فرآیند ویرایش صفحه وجود دارد.

برای افزایش شانس دریافت بازخورد در ویکی‌پدیا، می‌خواهید وب‌سایت خود را در قالب صحیح نقل قول کنید. در غیر این صورت، پیوند باقی نخواهد ماند یا ویرایشگر ویکی‌پدیا دیگری آن را حذف خواهد کرد زیرا از زبان نشانه‌گذاری صحیح پیروی نمی‌کند.

آخرین کلمه هشدار در اینجا:

با تلاش برای درج متن غنی از کلمات کلیدی برای پیوست کردن به پیوندهای خود، افزودن پیوندهای جدید به مقیاس یا ارسال اطلاعات نادرست از پلت فرم ویکی پدیا سوء استفاده نکنید. انجام هر یک از این رفتارها شانس شما را برای دریافت بازخورد مداوم از ویکی‌پدیا و/یا مسدود کردن حساب ثبت‌شده‌تان کاهش می‌دهد.

6. نکته پاداش برای پیوندهای آسان ویکی

آخرین استراتژی که می توانید برای دریافت پیوند به ویکی ها بدون ویرایش مستقیم صفحه ویکی پدیا استفاده کنید، استفاده از تغییر مسیر 301 برای وب سایت هایی است که دیگر وجود ندارند. (یک استراتژی مشابه در راهنمای من در مورد نحوه ایجاد لینک های رایگان از سایت های دیگر توضیح داده شده است.)

برای اینکه بفهمیم دامنه اتصال منقضی شده است یا نه، به تحقیقات دستی نیاز است. اما اگر دامنه منقضی شده است، می توانید آن را خریداری کنید یا از طریق سایتی مانند Godaddy یا Namecheap دوباره ثبت نام کنید.

هنگامی که صاحب دامنه هستید، می توانید مرحله 4 این راهنما را برای ایجاد مجدد محتوای قدیمی که به آن پیوند داده شده است یا ایجاد یک منبع جدید دنبال کنید. پس از انجام این کار، باید 301 ریدایرکت جداگانه برای پیوندهای مرده ای که در ویکی پدیا پیدا کرده اید تنظیم کنید تا پیوندها به محتوای جدید وب سایت شما هدایت شوند.

وب سایت هایی که می توانید برای یافتن دامنه های منقضی شده استفاده کنید عبارتند از:

 • Expiredomains.net
 • Domcop.com
 • Spamzilla.io

آیا لینک های ویکی پدیا ارزشش را دارد؟

بازخورد ویکی‌پدیا ارزش آن را دارد زیرا قابلیت اطمینان و اعتبار وب‌سایت و محتوای آن را بهبود می‌بخشد. بک لینک های ویکی پدیا همچنین ارزش افزایش تعداد نقل قول از صاحبان سایت های دیگر را دارند که پیوند شما را به ویکی پدیا پیدا کرده اند و این می تواند منجر به ترافیک وب سایت مرتبط تر شود.

اگرچه پیوندهای ویکی‌پدیا پیوندهایی هستند که دنبال نمی‌شوند، اما همچنان ارزش سئو را برای محتوای وب‌سایت فراهم می‌کنند. این یکی از قدیمی ترین و معتبرترین وب سایت های موجود در اینترنت است و هر سایتی نمی تواند از ویکی پدیا پیوند دریافت کند.

بنابراین، ویکی‌پدیا منبع قدرتمندی برای بهینه‌سازی خارج از صفحه است و باید در هر استراتژی ساخت لینک روی آن کار کرد.

نحوه ایجاد بازخورد در خلاصه ویکی پدیا

پیوندها را از خلاصه ویکی پدیا دریافت کنید

امیدوارم از این آموزش نحوه دریافت لینک از ویکی پدیا لذت برده باشید.

همانطور که متوجه شدید، فرآیند ایجاد پیوند در ویکی پدیا تنها به چند مرحله نیاز دارد. در قلب این استراتژی سئو، یافتن لینک‌های مرده در پلتفرم است که می‌توانید آن‌ها را با لینک‌هایی به محتوای خود جایگزین کنید و فرصت‌های جدیدی برای ذکر وب‌سایت خود به عنوان منبع اطلاعاتی با کیفیت بالا پیدا کنید.

نشریه نحوه دریافت لینک از ویکی پدیا (راهنمای 5 مرحله ای) اولین بار در SEO Chatter ظاهر شد.