منو سایت

تجربه کاربری یا ux چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش سئو
تجربه کاربری یا ux چیست؟

تجربه کاربری یا ux چیست؟

موفقیت یا شکست هر کسب و کاری به تجربه کاربر و مخاطب بستگی دارد. تولید محصولی بیهوده و دور از نیاز کاربر، ضامن شکست برند شما خواهد بود! با این حال، تجربه کاربری یا به اختصار ux برای طراحی محصولاتی معنادار و مشابه با نیازهای کاربران طراحی شده است. حوزه فعالیت UX بسیار گسترده است و برخلاف تصور بسیاری از افراد تنها به طراحی وب سایت محدود نمی شود. در این مقاله به طور کامل به این سوال که ux چیست پاسخ می دهیم و اهمیت استفاده از آن در تجارت طراحی سایت را توضیح می دهیم. خواندن این مقاله به شما در درک دنیای گسترده ux در کلمات ساده کمک می کند.

طراحی UX؛ تعریف رسمی تجربه کاربر از دیدگاه ISO

پاسخ های مختلفی برای «ux چیست» داده شده است و تعریف رسمی آن از دیدگاه ISO قابل بررسی است. سازمان بین المللی استاندارد یا ISO، تجربه کاربر را به شرح زیر تعریف کرده است:

“ادراک یا تجربه یک فرد از استفاده از یک محصول، سیستم یا خدمات، تجربه کاربری نامیده می شود.”

به عبارت ساده، کار یک طراح UX مفهوم سازی، برنامه ریزی، و ساخت یا تغییر یک محصول یا سیستم برای تأثیرگذاری بر تجربه و پاسخ مثبت کاربر است. در نتیجه یکی از مهمترین موقعیت های شغلی در تیم های طراحی سایت متعلق به کارشناسان UX است. در تیم وبسیما، استودیوهای ux و ui اقدامات مختلفی را به صورت خلاقانه و با نگرش متفاوت برای بهبود تجربه کاربری سایت انجام می دهند. برای اطلاع از خدمات تیم طراحی سایت وبسیما و مشاهده تفاوت خدمات ارائه شده با سایر شرکت ها می توانید به صفحه طراحی سایت مراجعه کنید.

اهمیت تجربه کاربری در طراحی سایت

از آنجایی که طراحی ux شامل تمام لحظات احساس و تجربه کاربر در هنگام استفاده از سیستم یا محصول است، افرادی که در این زمینه فعال هستند باید در زمینه های مختلف تکنولوژی، روانشناسی و برنامه نویسی تخصص داشته باشند. در واقعیت، ارزش طراحی ux بسیار گسترده است. این ارزش فقط برای کاربران نهایی محصول یا سایت نیست. اما تاثیر آن را می توان در برند و تجارت نیز مشاهده کرد. در زیر 5 کاربرد طراحی ux برای وب سایت ها را بررسی کرده ایم.

اهمیت طراحی ux برای سایت ها و برندسازی موفق

1- افزایش رضایت مشتری و کاربر

در طراحی حرفه ای UX، تمام نیازهای کاربر مشخص می شود. سپس با طراحی مناسب به کاربران کمک می کنید تا به راحتی در سایت خود به هدف خود برسند. علاوه بر این، طراحی UX یک تعامل گسترده بین کسب و کار و مخاطب ایجاد می کند. این تعامل از طریق پیشنهادات مرحله بعدی، دکمه های فراخوان برای اقدام یا CTA و نظرسنجی ها یا اشتراک در خبرنامه خواهد بود.

2- کاهش سرعت برش یا افت سرعت

کاربرد UX چیست؟ در واقع می توان گفت که اهمیت بهبود تجربه کاربری سایت تنها به حفظ رضایت مخاطبان منجر نمی شود. زمانی که فرود سایت بر اساس بهبود تجربه کاربری طراحی شود، مسیر و اطلاعات نشان داده شده به مخاطبان واضح و شفاف خواهد بود. در این صورت، کاربر تشویق می شود تا صفحات فرود بیشتری را مرور کند و مطالعه کند. به همین دلیل میزان ترک تحصیل به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

نتیجه این امر بهبود رتبه سایت و جذب مخاطب یا مشتری بیشتر خواهد بود. به همین دلیل در وبسیما، تیمی مجرب از کارشناسان و طراحان ux گرد هم آمده اند تا راه موفقیت و سودآوری را برای کسب و کارهای مختلف هموار کنند. اگر قصد دارید یک وب سایت مناسب برای شرکت خود ایجاد کنید تا یک برند حرفه ای ایجاد کنید، توصیه می کنیم اطلاعات ارائه شده در صفحه طراحی سایت شرکتی را به دقت مطالعه کنید.

3- افزایش فروش در سایت های تجارت الکترونیک

به عنوان صاحب سایت فروشگاهی، آیا تا به حال خریدهای رها شده را تجربه کرده اید؟ به نظر شما نقش ux در این زمینه چیست؟ در واقع برای سایت های فروشگاهی تجارت الکترونیک، هدف اصلی تبدیل مخاطب به خریدار است. نتیجه طراحی وب سایت مبتنی بر ux کاهش تعداد سبدهای خرید رها شده و در نتیجه افزایش فروش خواهد بود. باور کنی یا نه؛ طراحی UX سایت و ریسپانسیو بودن آن، نرخ تبدیل مخاطب به مشتری و فروش را تا 400 درصد افزایش می دهد. معمولاً شرکت‌های طراحی وب می‌توانند یک فروشگاه دیجیتالی با کیفیت بالا، پلتفرم اختصاصی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد ایجاد کنند تا رویای شما را به واقعیت تبدیل کنند. برای بررسی تفاوت بین سایت های قالب آماده با طراحی برجسته و ux-friendly به صفحه نمونه طراحی سایت مراجعه کنید.

4- کاهش هزینه های خدمات به مشتریان

سایتی که بر اساس اصول UX طراحی شده باشد می تواند هزینه های بسیار بالای خدمات مشتری را کاهش دهد. زیرا مشتری با ورود به سایت به راحتی می تواند سوال خود را پیدا کند و به هدف برسد. به همین دلیل نیازی به تماس با شرکت از طریق تلفن، ایمیل، شبکه های مجازی نخواهید داشت. زمانی که مسیر سفر کاربر در سایت پیش بینی شود همه چیز مشخص می شود و سوال مخاطب به سادگی پاسخ داده می شود.

5- سیگنال رتبه بندی به گوگل را تقویت کنید

ربات های گوگل به راحتی تجربه و سطح رضایت کاربر را درک می کنند. این سیگنال با زمان ماندن کاربر در سایت، سرعت بارگذاری سایت و نحوه نمایش آن در دستگاه تلفن همراه ایجاد می شود. به همین دلیل است که بهترین سایت ها باید سایت را بر اساس تجربه کاربری طراحی کنند و تکنیک های سئو را پیاده سازی کنند تا در میدان نبرد گوگل دیده شوند.

افزایش رتبه سایت؛  مهمترین نتیجه طراحی ux

توجه به چرایی، برای چه و نحوه استفاده از محصول؛ بهبود تجربه کاربری

با بررسی معنی و کاربرد طراحی بر اساس بهبود تجربه کاربری، به این سوال پاسخ دادیم که “ux چیست؟” اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که طراحی ux چگونه انجام می شود. به عنوان یک طراح ux، باید به چرایی، چیستی و چگونگی یک محصول فکر کنید. طراحان ابتدا با سوال چرا شروع می کنند تا بفهمند چه چیزی و چگونه از یک محصول برای ایجاد یک تجربه لذت بخش برای مخاطب استفاده کنند. در طراحی نرم افزارها و برنامه های دیجیتال نیز باید همین کار را کرد. ابتدا نیازهای کاربر را شناسایی کنید، سپس با پاسخ به سوال “چگونه” تجربه ای منحصر به فرد و رضایت بخش ایجاد کنید.

آیا رابط کاربری و ux با یکدیگر متفاوت هستند؟

احتمالاً در مورد سؤال “UI و UX چیست؟” اگر بخواهیم UI و UX را با یک کوه مقایسه کنیم، ui نوک کوه یخ و ux بخشی است که زیر آب سرد است. در مورد طراحی وب سایت، رابط کاربری ظاهر وب سایت، منو و بخش های مختلفی است که کاربر ابتدا با آن مواجه می شود. در واقع طراحان رابط کاربری مسئول زیباسازی سایت و چیدمان بهینه ابزارهای مختلف هستند. البته تفاوت این دو حوزه بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تفاوت بین ui و ux را مطالعه کنید.

UX مانند پایه یا هسته سایت است

مراحل طراحی ux سایت; از معنا تا ارزش

در این مقاله به طور کامل به سوال ux چیست؟ در واقع، بهبود تجربه کاربری یا به اختصار ux، هم کاربر را به نتیجه مطلوب می رساند و هم کسب و کار را به درآمدزایی و جذب مخاطب بیشتر نزدیک می کند. اکنون، به عنوان یک طراح UX، باید از مراحل رسیدن به هدف خود آگاه باشید. کارشناسان طراحی وب طراحی UX را به پنج مرحله تقسیم می کنند: تعریف محصول، تحقیق، تجزیه و تحلیل داده ها، طراحی، و تست یا ارزیابی.

اگر در مورد هر یک از مفاهیم مورد استفاده در طراحی وب سایت یا UX سوالی دارید، در قسمت نظرات بپرسید. کارشناسان وبسیما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

نوشتن تجربه کاربری یا ux چیست؟ اولین بار در وبسیما پدیدار شد.