منو سایت

تاثیر نام دامنه بر سئو دروغ یا واقعیت؟

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش سئو
تاثیر نام دامنه بر سئو دروغ یا واقعیت؟

تا به امروز بیش از 546 میلیون دامنه مختلف ثبت شده است که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود. دامنه ها به کاربران کمک می کنند تا به طور مستقیم به بیش از نیم میلیارد سایت مختلف دسترسی داشته باشند. از آنجایی که آدرس دامنه اولین چیزی است که کاربران، مرورگرها و حتی گوگل به آن توجه می کنند، انتخاب نام دامنه مناسب بسیار مهم خواهد بود. ولی تاثیر و اهمیت نام دامنه در سئو چیست؟ این سوال مهمی است که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد.

بسیاری از افراد فکر می کنند که نام دامنه تاثیر زیادی در سئو سایت دارد و اگر از کلمه کلیدی اصلی در نام دامنه استفاده کنند، جایگاه بهتری در گوگل به دست خواهند آورد. اگر اینطور فکر می کنید، باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید! مانند بسیاری از موضوعات سئو، افسانه های بسیاری وجود دارد که می تواند متخصصان سئو را گمراه کند.

با خواندن این مقاله، همه آنچه را که باید در مورد تاثیر نام دامنه در سئو بدانید را یاد می گیریم و به سوالات متداول در مورد آن پاسخ خواهیم داد. با این حال، اگر محتوای ویدیویی را ترجیح می دهید و زمان کافی برای خواندن آن ندارید، پیشنهاد می کنیم ویدیوی 3 دقیقه ای زیر را تماشا کنید.

دامنه چیست؟ راه حلی برای یافتن سایت ها!

قبل از ورود به تاثیر نام دامنه در سئو، بهتر است ابتدا با ماهیت دامنه آشنا شوید. دامنه آدرس خاص سایت شما است که با IP برای دسترسی به آن جایگزین شده است. در واقع هر سایت دارای یک DNS یا IP خاص است که امکان دسترسی به سایت سرور را فراهم می کند. DNS شامل تعدادی شماره خاص است که به عنوان شماره تلفن در یک دفترچه تلفن بزرگ عمل می کنند. از آنجایی که به خاطر سپردن این اعداد برای کاربران دشوار است، به جای آدرس IP از دامنه ها استفاده می شود.

اجزای URL دامنه سایت

هر دامنه از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

  • TLD (نوع دامنه به صورت .com)
  • نام دامنه
  • زیر دامنه

هر کدام از این بخش ها نقش مهمی در URL سایت دارند و می توانند تکنیک سئوی سایت را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهند. در این مقاله فقط بررسی می کنیم تاثیر نام دامنه بر سئو ما پرداخت می کنیم؛ اما اگر می خواهید در مورد اجزای مختلف URL ها و تاثیر هر کدام بر سئو اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می کنیم در سمینار فنی سئو شرکت کنید.

نام دامنه؛ URL ویژه برای سایت شما

هنگام بحث در مورد دامنه سایت، اولین و مهمترین موضوع نام دامنه است. نام دامنه با TLD (ریشه دامنه مانند .com) کاملاً متعلق به آن است و نمی توان آن را در وب تکرار کرد. این بدان معناست که ممکن است دو نام دامنه با TLD یکسان وجود نداشته باشد. به این ترتیب می توانید نام دامنه را انتخاب کنید و در صورت رایگان بودن دامنه انتخابی، از آن به عنوان یک URL خاص برای سایت خود استفاده کنید.

با این حال، به خاطر داشته باشید که دو نام دامنه ممکن است یکسان باشند، مشروط بر اینکه TLD آنها متفاوت باشد. مثلا وبسیما.com و وبسیما.academy دارای نام دامنه مشابه با TLD های مختلف است.

تاثیر نام دامنه بر سئو و رتبه سایت

به عبارت ساده، نام دامنه یک عامل رتبه بندی مستقیم برای موتور جستجوی گوگل نیست. اما عناصر استفاده شده در نام دامنه می تواند به موفقیت کلی ما در سئو کمک کند. این عناصر عبارتند از: به یاد ماندنی، طول مناسب، استفاده از کلمات کلیدی، توانایی برندسازی و غیره.

از طرفی انتخاب ایمیل های نامناسب، ناخوانا و نامفهوم می تواند تاثیر منفی بر برندسازی سایت و حتی سئو سایت داشته باشد. فرض کنید موضوعی را در گوگل جستجو می کنیم و در نتایج به نام دامنه ای مانند x122r2a.com برخورد می کنیم. در این شرایط بعید است که به این سایت اعتماد کنیم. در نتیجه ما نیز از کلیک بر روی آن خودداری خواهیم کرد. بنابراین انتخاب نام مناسب بسیار مهم خواهد بود. با این حال، این به طور مستقیم بر سئو تأثیر نمی گذارد.

در زیر با بررسی برخی از سوالات متداول، نگاهی دقیق‌تر به تأثیر نام دامنه بر سئو خواهیم داشت.

آیا استفاده از کلمه کلیدی در نام دامنه برای سئو مهم است؟

برخی افراد فکر می کنند که داشتن کلمه کلیدی در نام دامنه در یک سایت می تواند به بهبود رتبه آنها کمک کند. به عنوان مثال، اگر یک سایت فروش کیف از نام دامنه ای استفاده می کند که حاوی کلمه کلیدی Bag است، ممکن است جایگاه بهتری در آن کلمه کلیدی پیدا کند. اما این به تنهایی نمی تواند سئوی سایت را بهبود بخشد و جایگاه بهتری در نتایج کسب کند.

تاثیر استفاده از کلمه کلیدی بر نام دامنه را بررسی کنید

در واقع چیزی که یک سایت را بهتر می کند محتوا و لینک های داخلی آن است. اگر محتوای سایت و لینک های خوبی وجود داشته باشد و توسط گوگل به کاربران ارائه شود، وجود کلمه کلیدی در نام دامنه می تواند باعث اعتماد بیشتر کاربران به سایت ما شود. اما این تاثیر مستقیمی بر سئو نخواهد داشت. اگر به دنبال راه های موثر واقعی و مهم برای بهبود سئو سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم برای یادگیری بهترین منابع آموزش سئو در زمان مناسب از صفحه آموزش سئو دیدن کنید.

آیا تغییر نام دامنه روی سئو تاثیر می گذارد؟

زیرا با تغییر نام دامنه در واقع سایت ما از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می شود پس قطعا می تواند بر سئو و جایگاه سایت تاثیر بگذارد. با تغییر نام دامنه و تغییر URL، می‌توان تمامی لینک‌های خارجی و صفحات ایندکس شده را از دست داد و تقریباً هر چیزی که در طول سال‌ها به دست آورده‌ایم به یکباره از بین می‌رود.

با این حال، نگران نباشید. ابزار قدرتمند کنسول جستجوی گوگل به ما کمک می کند تا URL سایت خود را بدون تأثیر منفی بر سئو تغییر دهیم. البته در این فرآیند همچنان باید دامنه قبلی را حفظ کنید. برای یادگیری روش ایمن تغییر دامنه سایت بدون تاثیر بر سئو، شرکت در سمینار آموزشی سرچ کنسول را به شما پیشنهاد می کنیم.

آیا نام دامنه بر اعتبار دامنه تأثیر می گذارد یا بله؟

اعتبار دامنه یا DA یکی از عواملی است که توسط MOZ معرفی شده و برای تعیین کیفیت سایت ها استفاده می شود. Domain Authority می تواند به ما کمک کند تا یک سایت را با سیاست های گوگل، کیفیت واقعی سایت و انتخاب سایت های لینک خارجی معتبر مطابقت دهیم. معیارهای معرفی شده توسط MOZ برای تعیین DA یک سایت، نام دامنه را ذکر نمی کند.

اگرچه نام خوب برای یک سایت می تواند اعتماد مخاطب را جلب کند. اما از آنجایی که معیارهای اعتبار دامنه شامل ارجاعات، طول عمر دامنه، هشدارهای رسانه های اجتماعی و جستجوی برند گوگل است، این هیچ تاثیری بر رتبه بندی DA ندارد. اگر علاقه مند به بهبود DA سایت خود با مطالعه مقاله Domain Authority هستید، می توانید با بهترین راه های بهبود اعتماد دامنه آشنا شوید.

خط جعلی برای افسانه نام دامنه در بین کارشناسان سئو!

در این مقاله سعی شده است به مهمترین سوالات مربوط به نام دامنه و ارتباط آن با سئو پاسخ دهیم. با مطالعه این مقاله متوجه شدیم که اگرچه نام دامنه به طور مستقیم بر رتبه سایت تأثیر نمی گذارد، اما همچنان می تواند با بهبود تجربه کاربری، نرخ کلیک سایت را افزایش دهد.

به یاد داشته باشید که امروزه هیچ چیز برای گوگل مهمتر از یک تجربه کاربری خوب نیست!

اگر هنوز در مورد نام دامنه و تاثیر نام دامنه بر سئوی سایت خود سوال یا نگرانی دارید، از شما دعوت می کنیم سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح کنید. کارشناسان آکادمی وب سیما آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما خواهند بود.

تاثیر نام دامنه بر سئو دروغ یا واقعیت؟ برای اولین بار در آکادمی وب سیما. به نظر می رسد.