منو سایت

آموزش GTMETRIX

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش سئو

در دنیای دیجیتال ابزارهای زیادی برای پاسخگویی به نیازهای کاربران و مدیران وب سایت ها ساخته شده است که هر کدام موثر هستند. یکی از بزرگترین نیازها و دغدغه های مدیران سایت، در دسترس بودن ابزاری دقیق برای تجزیه و تحلیل سرعت سایتشان است. Gtmetrix یکی از ابزارهای آنالیز سرعت سایت است که عملکرد بسیار قوی در این زمینه دارد. در این مقاله اصول کار با Gtmetrix را آماده کرده و تمامی قسمت های آن را ارائه کرده ایم. ما همچنین ایده خوبی از برنامه ها و اثرات آن برای وب سایت ارائه دادیم.

معرفی

سرعت سایت یکی از مهمترین بخش های بهینه سازی سایت است که نیاز به نظارت مداوم دارد. اهمیت سرعت سایت به حدی است که گوگل بیانیه ای جداگانه در این زمینه صادر کرد و توصیه های لازم را برای افزایش سرعت سایت و تاثیر آن در رتبه بندی به مدیران سایت ها ارائه کرد. این امر باعث شده است که مدیران سایت به فکر استفاده از ابزارهای ویژه برای تجزیه و تحلیل سرعت سایت خود باشند. در این راستا ابزارهای زیادی مانند Uptrends، Performance، Google Page Speed ​​Insights، Keycdn، Speed ​​​​Curve، GTmetrix و سایر ابزارهایی که برای تحلیل و افزایش سرعت سایت پیشنهاد شده است و مدیران سایت به سراغ آنها می روند. نیازهای آنها ابزاری که در این مقاله می خواهیم به آن نگاه کنیم، ابزار تحلیل سرعت GTmetrix است.

معرفی و کاربرد GTMETRIX

GTmetrix ابزار مشارکتی ما بین گوگل و یاهو است که برای بررسی و تجزیه و تحلیل سرعت وب سایت به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد. باید توجه داشته باشید که این مطالعات و تحلیل ها در قالب گزارش های توصیفی بسیار مفصل در اختیار شما قرار می گیرد.

این ابزار نقش بسیار مهمی در سئوی سایت شما دارد و با تحقیق در مورد اثربخشی سایت و کمک به بهبود آن کمک زیادی به شما در بهینه سازی وب سایت می کند. یکی از مهمترین مزایای این ابزار راه حل های موثر و کاربردی است که برای بهینه سازی بخش های مختلف وب سایت و استفاده موثر از آنها به شما ارائه می دهد.

GTmetrix تمامی بخش‌های وب‌سایت را تجزیه و تحلیل می‌کند، آمار توصیفی و دقیقی از بخش‌های آن به شما می‌دهد و گزارش‌های خود را در قالب دو شاخص مهم به نام‌های Google Page Speed ​​و Yslow ارائه می‌کند.

همانطور که می دانید یکی از مشکلات اصلی دنیای وب، امکان نمایش صحیح صفحات وب و بارگذاری در دستگاه های تلفن همراه و تبلت ها است. همچنین می توانید این ویژگی را در وب سایت خود با استفاده از GTmetrix بررسی و آنالیز کنید.

اگر از آن دسته مدیرانی هستید که از چندین وب سایت برای کسب و کار خود استفاده می کنید و می خواهید سایت های خود را با یکدیگر مقایسه کنید یا می خواهید وب سایت خود را با سایر رقبا مقایسه کنید، می توانید از ویژگی Compare در GTmetrix Speed ​​Analyzer برای رفع این نیاز استفاده کنید. در این صورت می توانید نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و عملکرد مهم سایت را بهبود ببخشید و به نتایج خوبی در بهینه سازی سایت خود برسید. بسیاری از وب مسترها به دنبال راه حل ها و ابزارهایی هستند که بتوان از آنها برای بهینه سازی کدهای Front-End و Back-End استفاده کرد. اگر بخواهم در این مقاله یکی از این ابزارهای مهم و کاربردی را به شما معرفی کنم، قطعا یکی از پیشنهادات من ابزار GTmetrix است.

این ابزار با بررسی ساختار کد در سمت برنامه و همچنین کدهای سمت سرور به شما کمک زیادی می کند و می توانید با استفاده از پیشنهادات و توصیه های GT Metrics کد خود را تغییر دهید. یکی دیگر از نکات جالب این ابزار، تعریف ایندکس برای وب سایت است به این صورت که با مراجعه به سایت GT Metrics، حداقل محدوده ای را برای ایندکس هایی که در اختیار شما قرار داده است، تعریف می کنید و در نتیجه دیگر نیازی به آن نیست. . به طور مداوم به ابزار مراجعه کنید و وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید. اگر سایت شما در فهرست ها خراب شود، پیامی به صندوق ورودی شما ارسال می کند و به شما اطلاع می دهد.

ابزار تجزیه و تحلیل سرعت GTmetrix مانند سایر ابزارها دارای قسمت های مختلفی است که برای بهره مندی از مزایا و قابلیت های هر قطعه باید هزینه ای را پرداخت کنید. این بخش ها به صورت سرویس های نقره ای، برنزی، طلایی و شخصی سازی شده می باشد و به دلیل خدمات متفاوت، قیمت هر قسمت متفاوت است.

تمام آنچه تا اینجا گفته شد در واقع شرح کاربردها و قابلیت های این ابزار قدرتمند است. قبول دارم که شاید رسیدگی به همه این گزارش ها کمی سخت باشد. به همین دلیل پیشنهاد می کنم برای سهولت کار و دسترسی به تمامی اطلاعات با هم از تابع PDF در جی تی متریک استفاده کنید تا تمامی این اطلاعات و تحلیل ها در قالب یک فایل پی دی اف در اختیار شما قرار گیرد.

در بحث بعدی می خواهم در مورد نحوه کار با ابزار GTmetrix با شما صحبت کنم.

کار با GTMETRIX

استفاده از این ابزار به هیچ وجه پیچیده نیست و کار با آن بسیار آسان است. بنابراین می توان گفت که همه کاربران به راحتی می توانند با آن کار کنند. اگر از ابزار استفاده می کنید و جایی برای پیدا کردن آن وجود ندارد، می توانید از نکات ابزار GT Metrics استفاده کنید. این ویژگی در قسمت «این به چه معناست» ارائه شده است.

برای دسترسی به وب سایت رسمی GTmetrix ابتدا آدرس وب سایت را وارد کنید.https://gtmetrix.com/

پس از وارد کردن آدرس فوق وارد صفحه رسمی وب سایت جی تی متریک می شوید. تصویر زیر نمایی از صفحه رسمی آن است.

کار با GTmetrix

اگر به تصویر بالا نگاه کنید، فیلد URL سایت مورد تجزیه و تحلیل را مشاهده خواهید کرد که در آن متن Enter URL to Analyze درج شده است. در اینجا می توانید آدرس هر سایت یا صفحه سایت مورد نظر خود را وارد کرده و نتایج تحلیل آن را مشاهده کنید. برای این منظور وارد آدرس ویکی www.wikidemy.ir می شویم. توجه داشته باشید که به دلیل اسکن و به دست آوردن امکانات سایت ویکی دمی، روند بررسی نتایج ممکن است مدتی طول بکشد. پس از انجام مراحل فوق صفحه ای به شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش Gtmetrix

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، گزارش دو شاخص اصلی برای ارزیابی اثربخشی سایت یعنی Yslow و Speed ​​​​Score را مشاهده می کنید. این رتبه بندی برای سایت های A تا F است. همان مقادیر از A تا F به عنوان درصد تعریف می شود. در حال حاضر سایت ویکی دمی دارای رتبه B است که دلیل آن تاخیر در سایت به دلیل انتقال ویکی دمی در قالب جدید است. فیلد کنار تجزیه و تحلیل سرعت مربوط به اطلاعات کلی سایت مانند زمان بارگذاری کامل، حجم کل صفحه و تعداد درخواست ها می باشد.

در نظر داشته باشید زمانی که نتایج تحلیل سرعت سایت برای شما نمایش داده می شود ممکن است تن این قسمت را سبز نبینید و رنگ دیگری دارد. به طور کلی ابزار GT Metrics نتایج ارزیابی خود را با رنگ های مختلف نمایش می دهد. از چهار رنگ قرمز، زرد و سبز استفاده می کند. اگر نتایج را به رنگ سبز نشان دهد، به این معنی است که عملکرد کلی یک سایت خوب را که شما بر اساس درصدی که تعیین کرده اید، می توان بررسی و ثابت کرد که ایده آل است. اگر به رنگ زرد ظاهر شد، به این معنی است که عملکرد کلی تجزیه و تحلیل سرعت سایت مهم نیست و باید آن را ارتقا دهید. اگر آن را قرمز نشان دهید به این معنی است که وضعیت این منطقه اصلا خوب نیست و باید روی آن سخت کار کنید. همانطور که گفتم، در هر سطح می توانید عملکرد سایت خود را بر اساس درصدی که به شبکه بستگی دارد، ارزیابی کنید.

ارقام بر اساس یک سری تحلیل های خاص تعیین می شوند که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

خطاهای GT Metrics

تصویر بالا مربوط به تحلیل سایت در حالت Page Speed ​​می باشد. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، سطح کیفی هر بخش بر اساس مظنه ها و درصدهای نقل شده تعیین می شود. ترتیب هر تحلیل از نزولی به صعودی یا از مقدار کمتر به مقدار بالاتر است. ویژگی های نشان داده شده در این قسمت در واقع اجزای مختلف سایت هستند که عملکرد هر یک از آنها بر روی سرعت بارگذاری سایت نمایش داده می شود. اگر یکی از این قسمت ها بهینه نباشد و روی سرعت سایت تاثیر منفی بگذارد با نتایج و درصدهای ضعیفی نشان می دهد. یکی از کاربردهای قابل توجه ابزار GT Metrics این است که به طور خودکار عملکرد سایت شما را در مقایسه با سایت های دیگر مشخص می کند و آن را در کنار هر یک از نتایج قرار می دهد. اگر به تصویر بالا نگاه کنید، نمادهای نارنجی، سبز و قرمز را در کنار کادرهایی می بینید که نتایج مشابه GTmetrix را نشان می دهند، سبز به معنای عملکرد بهتر، نارنجی به معنای متوسط ​​و قرمز به معنای ضعیف است.

با استفاده از گزارش های عملکرد وب سایت ارائه شده به شما می توانید کیفیت و بهینه سازی وب سایت خود را ارتقا دهید.

این تنها یکی از مزایای استفاده از GTmetrix است. نوار نرم افزاری که در پایین تصویر قرار داده ایم در واقع قسمت های دیگری از تحلیل این عبارت است که هر کدام را به طور کامل توضیح می دهیم.

سرعت صفحه _ yslow

قسمت اول این قسمت یعنی Page Speed ​​را در بالا به طور کامل توضیح دادیم.

YSLOW

این بخش دقیقاً مانند Speed ​​عمل می کند و توابع مورد نظر را از وب سایت استخراج و تجزیه و تحلیل می کند. هر یک از ویژگی ها را بر اساس اصول بیان شده ارزیابی می کند و آنها را به عنوان کاما با حداکثر مقدار فهرست می کند. همچنین در این قسمت می توانید ویژگی هایی را که بر تأخیر شما تأثیر می گذارد و با بهینه سازی آن ها باعث افزایش رتبه وب سایت خود می شوند، شناسایی کنید.

تصویر زیر مربوط به تحلیل سایت WikiDemi در YSlow می باشد.

yslow

اب

اگر به دنبال مکانی برای صرف زمان برای بارگذاری و بارگذاری یک وب سایت یا صفحه از وب سایت خود هستید، Waterfull بهترین مکان برای انجام این کار است. این ویژگی های مهم و مفید ابزار GTmetrix به شما امکان می دهد زمان بارگذاری داده ها را تخمین زده و آنالیز کنید. این اطلاعات در قالب نمودار میزان زمان استفاده شده در هر بخش از سایت را به شما نشان می دهد. دلیل اینکه این نام را در این قسمت قرار داده اند به دلیل نحوه نمایش آبشار اطلاعات است.

تصویر زیر یک گرافیک آبشاری از سایت ویکی دمی است که به موضوع آب و هوا در قسمت های مختلف سایت می پردازد.

آموزش GTMETRIX

زمان

این قسمت مشابه Waterfull است و اطلاعات آب و هوا را در اختیار ما قرار می دهد. برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد زمان رویدادها در سایت می توانید به این بخش مراجعه کنید. نتایج تجزیه و تحلیل زمانی در این قسمت بسیار دقیق است و می توانید از آن به عنوان یک منبع معتبر استفاده کنید.

زمان

ویدئو

ابزار GTmetrix Analytics در قسمت Video خود یک نسخه ویدیویی از نحوه بارگذاری وب سایت یا صفحه مورد نظر را در اختیار شما قرار می دهد که با آن می توانید سرعت سایت خود را در ویدیو بررسی کنید و متوجه شوید که در کجا مشکل وجود دارد. البته برای استفاده از این قابلیت باید در GT Matrix ثبت نام کرده و یک حساب کاربری برای خود بسازید.

تصویر زیر محتوای ویدیویی سایت ویکی دمی را نشان می دهد.

ویدیو

تاریخ

بخش آخر مربوط به فعالیت های گذشته شماست که آنها را در قالب گرافیک تاریخی نشان می دهد. این فریز به شما امکان می دهد به گزارش ها و آرشیوهای قدیمی خود دسترسی داشته باشید.

در این قسمت اگر صفحات خود را ذخیره نکنید، پس از یک ماه به صورت خودکار حذف می شوند. برای بهینه سازی و بهبود عملکرد وب سایت خود می توانید این نمودار را به طور مرتب پیگیری و نظارت کنید.

آموزش GTMETRIX

نتیجه

در این مقاله تمامی مراحل استفاده از نرم افزار تحلیل سرعت GT Metrics شرح داده شده است. ابزار GT Metrics با نمایش تحلیل سایت و ارائه توضیحات مهم و مفید به شما کمک می کند تا رتبه خود را بهینه کنید و رتبه خود را افزایش دهید. همیشه به یاد داشته باشید که سرعت برای بقای شما ضروری است، بنابراین همیشه سرعت سایت خود را تحلیل کنید و کاستی های پیش رو را اصلاح کنید.

ارسال شده توسط آموزش GTMETRIX برای اولین بار در ویکی دمی. به نظر می رسد.