منو سایت

آموزش تغییر دامنه سایت

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش سئو
آموزش تغییر دامنه سایت

آموزش تغییر دامنه سایت

انتقال سایت به دامنه جدید یکی از متداول ترین اتفاقات در اینترنت است که به دلایل مختلفی رخ می دهد. این انتقال شامل حالت های زیادی می شود که در این قسمت سعی می کنیم تمام شرایط ممکن را بررسی کنیم و نکات مهم در هر کدام را بررسی کنیم.

مهم ترین نکته ای که هنگام انتقال دامنه یا تغییر آدرس سایت باید در نظر داشته باشید، حفظ موقعیت خود در نتایج گوگل و انتقال دامنه سئو قدیمی به آدرس جدید است. اگر فرآیند انتقال به درستی انجام نشود، با کاهش چشمگیر بازدیدکنندگان و در برخی موارد از دست دادن فضا در نتایج گوگل مواجه خواهید شد.

کاهش بازدیدکنندگان و از دست دادن وضعیت پس از تغییر دامنه

اگر قبلاً فرآیند انتقال دامنه را انجام داده باشید، به خوبی می دانید که این امر معمولاً با کاهش جزئی موقعیت همراه خواهد بود. میزان کاهش سئو به طور مستقیم به عملکرد شما در حین انتقال و رعایت استانداردهای لازم بستگی دارد.

معمولا پس از مدتی از لحظه انتقال، این کاهش پوزیشن برطرف شده و سایت به حالت عادی خود باز می گردد. برای مثال تصویر زیر نمونه ای از تغییر آدرس سایت از http به https را نشان می دهد که در دو هفته اول با کاهش 35 درصدی بازدیدکننده همراه بوده و پس از تقریبا 6 ماه به حالت عادی بازگشته است.

حذف بازدیدکنندگان پس از تغییر آدرس https

البته 6 ماه زمان زیادی برای رسیدن به نقطه قبلی است و سعی می کنیم تا جایی که امکان دارد فرآیند انتقال را سریع و ارزان انجام دهیم. تصویر بالا نمونه ای موفق از تغییر آدرس سایت https را نشان می دهد که در ابتدا با کاهش ترافیک همراه بود اما در دراز مدت باعث بهبود وضعیت کلی سایت و کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل شد.

انواع انتقال سایت و تغییر آدرس

مدل های مختلفی برای جابجایی سایت ها، طراحی مجدد و تغییر URL ها وجود دارد که هر کدام نیاز به برنامه ریزی خاص و دستورالعمل های خاصی دارند. در این بخش مدل های موجود را بررسی می کنیم:

ساختار URL دامنه را تغییر دهید

1- پروتکل را در سایت https تغییر دهید

در دو سال اخیر، جابجایی سایت https یک فرآیند رایج در اینترنت بوده است. از آنجایی که گوگل توجه بیشتری به سایت های امن دارد، این عامل می تواند در دستیابی به نتایج بهتر در گوگل موثر باشد. فعال کردن https برای سایت ها الزامی نیست، اما می تواند یک عامل مثبت و موثر (هر چند کم) در سئو سایت باشد.

SSL را فعال کنید و آدرس سایت HTTPS را تغییر دهید

برای سایت هایی که ماهیت آنها فروشگاه اینترنتی است یا کاربران می توانند ثبت نام و وارد شوند، استفاده از https اهمیت بیشتری خواهد داشت زیرا به حفظ امنیت اطلاعات کاربران کمک می کند.

۲- ساب دامین یا آدرس اصلی سایت را تغییر دهید

یکی دیگر از تغییرات رایج انتقال سایت از نسخه www بدون www است که معمولاً همزمان با طراحی مجدد سایت انجام می شود. همچنین ممکن است سایت شما از fa.example.com به example.com هدایت شود تا دسترسی کاربران به صفحات داخلی و کوتاه کردن URL های صفحه آسان تر شود.

این مدل تغییر URL معمولاً کمترین تأثیر را بر روی آمار مکان یا ترافیک خواهد داشت، زیرا تمام صفحات و محتوای سایت مانند قبل نگهداری و قابل دسترسی خواهند بود.

3- سایت را به دامنه جدید منتقل کنید

تغییر دامنه یک سایت معمولا به منظور طراحی مجدد برند، اجتناب از فیلترینگ یا انتقال به دامنه معتبرتر انجام می شود. بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی در ابتدای راه اندازی کسب و کار خود به انتخاب دامنه و نام مناسب برای خود توجهی ندارند و پس از کسب موفقیت نسبی تصمیم به تغییر نام یا دامنه خود می گیرند. در این صورت تغییر دامنه سایت امری اجتناب ناپذیر است و باید به درستی انجام شود.

در این صورت اگر فرآیند انتقال به درستی انجام نشود می تواند باعث افت شدید موقعیت و کاهش بازدید از سایت از طریق گوگل شود. در نتیجه آنچه در ادامه این مقاله در مورد تغییر دامنه سایت می آموزیم برای شما بسیار مهم خواهد بود.

4- TLD دامنه را تغییر دهید

تغییر نوع دامنه از ir به com یا هر تغییر مشابه دیگری را می توان یکی از رایج ترین انواع تغییر آدرس سایت دانست. یکی از مشکلات دامنه های ir استفاده از سرویس های بین المللی مانند گوگل ادوردز است که به دلایل مختلف ایران را تحریم کرده اند. در این شرایط مدیر سایت تصمیم می گیرد برای استفاده از تمامی خدمات آنلاین، همان دامنه را با پسوند جدید و البته بین المللی راه اندازی کند.

این تغییر عملا هیچ تفاوتی با تغییر نام دامنه ندارد و به گفته گوگل websima.ir و websima.com دو دامنه کاملا مستقل و مجزا هستند.

نمودار و جدول زیر توزیع و تعداد دامنه های ثبت شده توسط ایرانیان را بر اساس سایت domainnamestat در سال 2019 نشان می دهد. همانطور که در عکس مشخص است درصد بسیار بالایی از سایت ها با دامنه ir ثبت شده اند و پس از آن com، org و net، که بیشترین آمار استفاده از سایت های ایرانی را دارند.

آمار ثبت دامنه از سایت های ایرانی در سال 2019

در این میان وجود دامنه هایی مانند co و in بسیار عجیب است چرا که این دو دامنه مربوط به کلمبیا و هند هستند اما به دلیل در دسترس بودن مورد استفاده سایت های ایرانی نیز قرار گرفته اند.

 

5- سیستم مدیریت محتوا یا زبان برنامه نویسی را تغییر دهید

وب سایت ها بین 2 تا 5 سال دوام خواهند داشت و پس از آن باید دوباره طراحی یا حتی به طور اساسی کدگذاری شوند. در این صورت حتی ممکن است زبان برنامه نویسی یا سیستم مدیریت محتوای سایت تغییر کند.

وردپرس و جوملا دو سیستم مدیریت محتوای شناخته شده در سراسر جهان هستند که تقریباً به طور همزمان شروع به کار کردند، اما با گذشت زمان رشد و توسعه سریع وردپرس و موفقیت آن در سئو، طراحی سایت های وردپرسی را بسیار راحت تر و البته محبوب تر کرده است. نمودار زیر به مقایسه عبارات جستجوی این دو عبارت از سال 2004 تا 2019 پرداخته است.بنابراین تغییر سیستم مدیریت سایت از جوملا به وردپرس بسیار رایج شده است که تغییرات اساسی در آدرس دهی صفحه نیز به دنبال خواهد داشت.

سیستم مدیریت محتوای سایت را از جوملا به وردپرس تغییر دهید

این عملا آدرس دهی صفحات را به طور کلی تغییر می دهد و آدرس های قبلی به 404 صفحه منجر می شود. محتمل ترین کاهش موقعیت در این شرایط مشاهده می شود.

آموزش تغییر دامنه اصلی سایت

برای تغییر دامنه سایت و تغییر TLD همین مسیر را طی کنید اما برای تغییر آدرس سایت از http به https مسیر ما کمی متفاوت خواهد بود. به خاطر داشته باشید که مراحل دوم، سوم، چهارم و پنجم باید به سرعت و در نهایت در یکی دو روز تکمیل شود.

اگر سایت در پنل گوگل وبمستر ثبت نشده باشد، قبل از هر اقدامی باید سایت خود را به گوگل معرفی کنید و هویت خود را به عنوان مالک آن تایید کنید. برای این کار پیشنهاد می کنم مقاله و آموزش تصویری ثبت سایت در گوگل را مشاهده کنید.

مرحله 1 – یک دامنه جدید بخرید و دامنه موجود خود را تمدید کنید

ابتدا باید دامنه جدیدی که می خواهید سایت را به آن منتقل کنید خریداری کنید و مراحل ثبت و احراز هویت را نهایی کنید. یک نکته بسیار مهم گسترش دامنه قدیمی برای مدت طولانی است. با مراجعه به whois.com می توانید آدرس دامنه مورد نظر خود را وارد کرده و از تاریخ انقضا آن مطلع شوید. تصویر زیر نمونه ای از داده های این سایت است که نشان می دهد وب سایت تا سال 2023 حفظ شده است.

با استفاده از whois تاریخ انقضای دامنه را ارائه دهید

برای حفظ سئو به دامنه قبلی نیاز دارید، زیرا تمامی لینک های شما در اینترنت و شبکه های اجتماعی به این دامنه ایجاد می شود و برای حفظ اعتماد آنها باید دامنه قدیمی به دامنه 301 جدید هدایت شود.

قبل از شروع فرآیند مطمئن شوید که این دامنه برای مدت طولانی در اختیار شما خواهد بود، زیرا با رفتن به دامنه جدید می توانید این لحظه مهم را فراموش کنید و دامنه خود را تمدید نکنید.

مرحله 2 – سایت را برای دامنه جدید راه اندازی کنید

در بسیاری از موارد راه اندازی سایت در دامنه جدید همراه با راه حل های دیگری مانند تغییر در هاست یا گواهی SSL انجام می شود. ما پیشنهاد می کنیم که هر یک از این تصمیمات در فواصل زمانی جداگانه و کاملا مستقل گرفته شود.

برای راه اندازی سایت در دامنه جدید، یک هاست جدید روی همان سرور سایت قبلی ایجاد کنید که از نظر امکانات، IP و DNS دقیقاً یکسان است. ایجاد یک دامنه جدید با DNS متفاوت (در شرایط خاص) می تواند خطر از دست دادن سایت را افزایش دهد.

سایت خود را در یک دامنه و میزبان جدید راه اندازی کنید و مطمئن شوید که همه صفحات و URL ها به درستی کار می کنند. بسیاری از سایت ها در این زمان لینک های منو، نوار کناری، پاورقی یا حتی محتوای صفحه را به روز نمی کنند و این URL ها همیشه در سایت قبلی باقی می مانند.

مرحله 3 – یک سایت جدید در گوگل وبمستر معرفی کنید

مراحل ثبت سایت گوگل را برای دامنه جدید انجام دهید و تمامی تنظیمات از جمله وارد کردن نقشه سایت، تعریف دامنه اولیه، تهیه فایل robots.txt و … را در پنل مدیر سایت انجام دهید.

قبل از شروع فرآیند انتقال لینک های داخلی به سایت و آدرس دهی دقیق تصاویر. تمامی لینک های داخلی و دسترسی به تصاویر و فایل های جانبی باید دارای آدرس دامنه جدید باشند.

مرحله 4 – همه آدرس های دامنه قبلی را به دامنه جدید هدایت کنید

در این مرحله باید هر آدرسی را که در دامنه قبلی داشتید به آدرس مربوطه در دامنه جدید ریدایرکت کنید. مثلا websima.ir/blog باید به websima.com/blog هدایت شود. زمانی که تغییری اساسی در ساختار آدرس دهی یا کدگذاری سایت ایجاد نشود، تغییر مسیر صفحات معمولاً با یک خط کد بسیار آسان است.

اگر سرور یا هاست شما لینوکس است، می توانید با قرار دادن کد زیر در فایل htaccess در میزبان دامنه اصلی، تمام آدرس های دامنه قبلی را به دامنه جدید هدایت کنید.

تغییر مسیر 301 از طریق htaccess

در کد بالا آدرس سایت فعلی خود را به جای olddomain.com و آدرس دامنه جدید را به جای newdomain.com قرار دهید و این کد را در فایل htaccess دامنه قدیمی قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر دامنه جدیدی با https یا www باز می شود، آنها را در خط آخر قرار دهید و آدرس دقیق محل باز شدن سایت جدید را وارد کنید.

با این کد هر صفحه از سایت قدیمی به همان آدرس در سایت جدید هدایت می شود و فقط نام دامنه تغییر می کند. از این دستورات می توان برای تغییر دامنه اصلی و TLD دامنه استفاده کرد.

پس از انجام این مرحله آدرس های مختلف را در سایت تست کنید و مطمئن شوید که به درستی هدایت شده اند.

مرحله 5 – تغییر دامنه Google خود را اعلام کنید

ابتدا به Google Domain Search Console مرتبط با دامنه قدیمی بروید و از منوی سمت چپ Settings را انتخاب کنید. برای درخواست تغییر دامنه روی تغییر آدرس کلیک کنید.

با استفاده از پنل کنسول جستجوی گوگل، تغییر دامنه را درخواست کنید

در مرحله بعد ابتدا دامنه جدید خود را از لیست انتخاب کرده و Validate & Update را انتخاب کنید. در این مرحله، گوگل مالکیت شما بر سایت جدید و البته تغییر مسیر 301 را بررسی می کند و در صورت وجود مشکل در روند انتقال به شما اطلاع می دهد.

درخواست و تایید نهایی تغییر دامنه را به کنسول جستجوی گوگل ارسال کنید

پس از درخواست تغییر آدرس، معمولا بین ۲ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا تمام آدرس‌های دامنه قبلی از فهرست حذف شوند و دامنه جدیدی جایگزین شوند.

اگر فرآیند انتقال به درستی انجام شود، معمولاً در این بازه زمانی بین 10 تا 30 درصد کاهش بازدیدکنندگان را در نوار جستجوی کنسول دامنه قدیمی مشاهده خواهید کرد، اما پس از تکمیل فرآیند انتقال و جایگزینی این آدرس ها، موقعیت شما کاملاً بهبود می یابد. عادی برگشته البته در نظر داشته باشید که از این پس آمار جستجو و کلیک فقط در پنل دامنه جدید در دسترس شما خواهد بود.

کنسول جستجوی گوگل را می توان ابزاری قدرتمند برای بررسی وضعیت سئو و حفظ سلامت سایت دانست و تغییر آدرس سایت تنها یکی از ابزارهای آن است. برای یادگیری تمامی قسمت ها، پیشنهاد می کنیم در آموزش تخصصی کنسول جستجوی گوگل شرکت کنید.

متن آموزش تغییر دامنه سایت اولین بار در وب سیما پدیدار شد.